BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri!

 

 

SON BAŞVURU TARİHİ: 25 Eylül 2016

İçinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için bu yıl dördüncüsü düzenlenen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için 2016 yılı başvuruları 1 Haziran 2016 tarihinde açılacak. Yarışma 18-29 yaş arasında olan ve Türkiye’de yaşayan tüm gençlere açık.

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen ve International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı) ve Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı)  işbirliği ile hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’ne başvurular yaklaşık 3 ay açık kalacak.

 

Başvuruların www.bilgiggo.org adresinden yapıldığı yarışmada finale kalan 10 adaya 3.000 Amerikan Doları maddi/nakdi destek verilecek ve bu adaylar Youthactionnet® (Uluslararası Gençlik Vakfı), tarafından yapılan “Küresel Genç Sosyal Girişimciler” programına da başvuru hakkı kazanacak.

Başvuru yapabilmek için

  • 18-29 yaş aralığında olmak
  • Mevcut bir projenin/organizasyonun kurucusu/kurucu ortağı ya da bir organizasyon adına proje lideri olmak
  • Projenin halihazırda sosyal fayda yaratmış olması
  • İstanbul’da gerçekleşecek olan İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından organize edilen ve katılımı mecburi olan eğitim kampına katılabilecek durumda olmak

Genç projeler yarışıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından 2010 yılında başlatılan program, içinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için oluşturulmuş bulunuyor. Her yıl, 10 istisnai genç sosyal girişimci, rekabetçi bir başvuru sürecini takiben İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından seçiliyor. Türkiye’nin genç kahramanları bu sayede kişisel, vizyonel, politik, işbirliğine yönelik, organizasyonel ve sosyal alanlarda liderlik becerilerini geliştirebilme fırsatına kavuşuyor.

Fikir aranmıyor !

Fikir aşamasında olup henüz sosyal bir fayda sağlamamış olan projeler değerlendirmeye alınmıyor. Projelerin muhakak toplumda fark yaratmış ve pozitif yarar sağlamış olması ve sürdürülebilir olması gerekiyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve proje ortakları olarak tek hedefimiz Türkiye’de ‘Sosyal Girişimcilik’ kavramının bilinirliğini artırmak ve bu anlamda çevrelerinde fark yaratmış, pozitif değişikliğe ön ayak olmuş gençleri onurlandırmak ve ödüllendirmek. Türkiye’de farkında olmadığımız ancak çok başarılı sosyal girişimcilik örnekleri mevcut. İnanıyoruz ki bu tür projelerin sayısı mevcut projeler topluma tanıtıldıkça artacaktır. Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri vasıtasıyla bu örnekleri tüm Türkiye’ye tanıtma fırsatını yakalıyoruz. Bizim en önemli görevimiz bu projenin sürdürülebilir olmasını sağlamak. Yıllar sonra geriye baktığımızda gerek ulusal gerekse uluslararası alanda birbirleri ile iletişimde olan bir ‘Sosyal Girişimciler Ağı’ oluşturmuş olmayı hedefliyoruz.”

Başvuru süreci

Yarışmaya katılmak isteyenler, başvurularını internet üzerinden yapabiliyor.www.bilgiggo.org adresine kayıt işlemi gerçekleştirildikten sonra ulaşılabilen online başvuru formunda talep edilen kişisel bilgiler ve proje ile ilgili detaylar BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Değerlendirme Komitelerinin dikkatine sunulacak ve adaylar mülakattan geçirilecek. Önceden belirlenen bir tarihte seçilecek 20 yarı finalist için İstanbul’da 2-3 günlük liderlik eğitimi, dinamik birebir öğrenme, işbirliği ve gençler arasında vizyon paylaşımı sağlayacak bir kamp organize edilmesi planlanıyor.

Yarı finale kalan 20 proje sahibi ile yapılacak mülakatlar sonrası 10 adaya 3.000 Amerikan Doları maddi/nakdi destek verilecek.

Finalist adaylar ödül töreninden hemen önce daha detaylı bir iletişim ve liderlik eğitimine katılma fırsatı yakalayacaklar ve aynı zamanda Youthactionnet® tarafından yapılan “Küresel Genç Sosyal Girişimciler” programına da katılma hakkı kazanacak.

 

2016 yılı için önemli tarihler:

1 Haziran 2016 – BAŞVURU AÇILIŞ

25 Eylül 2016 – SON BAŞVURU TARİHİ

4 Ekim 2016 – ADAYLIK KURULU TOPLANTISI

22-23 Ekim 2016 – YARI FİNALİST EĞİTİMLERİ

24 Ekim 2016 – SEÇİCİ KURUL MÜLAKATLARI

14, 15, 16, 17, 18 Kasım 2016 – FİNALİST EĞİTİMLERİ

17 Kasım 2016 – ÖDÜL TÖRENİ (Santral Kampüs)

Yarı Finalist ve Finalist eğitimlerine katılım zorunluluğu vardır. Özellikle çalışan adayların ve öğrencilerin bu konuyu değerlendirmelerini önemle rica ediyoruz.

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için (0212) 311 72 40 ya da 0536 818 4877 numaralı telefondan Proje Direktörü Serdar Apaydın’ı arayabilir ya da gencgirisimci@bilgi.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

BAŞVURU

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir