2016-2017 10. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Cevapları- MEB sayfa 2

Hazırlık
1. Lokanta seçiminizde garsonların servisi etkili midir? Garsonların dış görünüşleri, iş becerileri, iletişimleri sizi nasıl etkiler?
Evet, etkilidir. Garsonun dış görünüşü bakımlı, kılık kıyafet düzgün ise müşteriye güven verir. İş becerisi olması ise beğenide ön plana çıkar. Müşteri memnun kalır.

2. Derslerde teknolojiden nasıl yararlanılır?
Günümüzde teknoloji eğitim dahil hayatın her karesini etkilemektedir. Derslerde özellikle sunum şeklinde akıllı tahtalardan yararlanma ön plandadır. Kısa film, resim, slayt, Word ve excellden yararlanılır.
3. Bir ürünün seçilmesinde reklamın etkisini anlatan kısa bir yazı yazanız.
İyi bir reklam bir ürünün tanınmasında önemli bir faktördür. Özellikle dikkat çekici ve akılda kalıcı olan reklamlar ürünlerini tanıtımında etkili olmaktadır. Reklamın görselliği ve kullanılan ifadeler de önemlidir. Bu konuya örnek olması açısından aşağıda anlatılan olay çok ilginçtir.
Bir reklamcı sokakta dilenen kör birinin önünde para olmadığını görünce bir kartona “ bu gün güzel bir gün ama ben göremiyorum” yazar dilencinin önüne bırakır. O ana kadar pek ilgi görmeyen dilenci birden dikkat çeker ve önü para dolar.

4. Okuduğunuz romanlardan beyaz perdeye aktarılan var mı? Romanı okumayı mı onun filmini izlemeyi mi tercih edersiniz?
Evet, var. Birçok roman beyaz perdeye aktarıldı. Çalıkuşu, Yaprak Dökümü, Eylül, aşk-ı Memnu, İnce Memet,….
Kitap okuma çok ayrı bir olay. Kitapta anlatılan her şeyi filmde gösteremezsiniz. Çok uzun bir zaman alır ve sıkıcı olur. Fakat romanda okuyucu dilin güzelliklerini keşfeder. Sinema görsellik ve işitsellik üzerine kuruludur. Roman ise iç duyu ve okumaya dayalı bir özelliğe sahiptir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir